Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 28-ին Մադրիդում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ 1995 թվականին Միջխորհրդարանական միությանը ՀՀ Ազգային ժողովի անդամակցությունից ի վեր ՀՀ խորհրդարանը մշտապես ակտիվորեն մասնակցել է կազմակերպության աշխատանքներին՝ կարեւորելով Միջխորհրդարանական միության դավանած սկզբունքներն ու համամարդկային արժեքները:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, մարդու եւ քաղաքացու հիմնարար ազատությունների եւ իրավունքների իրացմանը, տարբեր ոլորտներում կանանց ու երիտասարդների ներկայացվածությանն առնչվող հարցեր: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը միացել է «Այո երիտասարդությանը խորհրդարանում» Միջխորհրդարանական միության նախաձեռնությանը:
Զրույց է ծավալվել ՀՀ-ում 2021 թվականի հունիսի 20-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկրում իրականացվող բարեփոխումների, մշակվող օրենսդրության շուրջ: Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել միության աշխատանքներին ՀՀ ԱԺ ներգրավվածության համար՝ մասնավորեցնելով, որ Հայաստանի պատգամավորները եղել են կառույցի մշտական հաձնաժողովների բյուրոների, կին պատգամավորների բյուրոյի, հատուկ կոմիտեների անդամներ:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ ՀՀ ԱԺ-ն կանի հնարավորը միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա խորացման աջակցության ուղղությամբ:

А.Симонян встретился с Генеральным секретарем МПС
28 ноября Председатель НС А.Симонян встретился в Мадриде с Генеральным секретарем Межпарламентского Союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
Спикер отметил, что с тех пор, как Национальное Собрание РА вступило в МПС в 1995 г., парламент всегда активно участвовал в работе организации, подчеркивая важность принципов и общечеловеческих ценностей МПС.
Стороны обсудили вопросы защиты прав человека, реализации основных прав и свобод гражданина, а также вовлеченности женщин и молодежи Армении в различные сферы. А.Симонян сообщил, что НС РА присоединилось к инициативе МПС “Да – молодежи   в парламенте”.
В беседе затронуты реформы, проводимые в РА после досрочных парламентских выборов 20 июня 2021 г., разрабатываемое законодательство. Генеральный секретарь МПС выразил удовлетворение вовлечением НС РА в работу структуры, заметив, что армянские депутаты являлись членами бюро постоянных комиссий, бюро женщин-депутатов, профильных комитетов.
В завершение встречи А.Симонян подтвердил, что НС РА сделает все возможное в содействии дальнейшему углублению межпарламентского сотрудничества.