Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 28-ին Մադրիդում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ 1995 թվականին Միջխորհրդարանական միությանը ՀՀ Ազգային ժողովի անդամակցությունից ի վեր ՀՀ խորհրդարանը մշտապես ակտիվորեն մասնակցել է կազմակերպության աշխատանքներին՝ կարեւորելով Միջխորհրդարանական միության դավանած սկզբունքներն ու համամարդկային արժեքները:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, մարդու եւ քաղաքացու հիմնարար ազատությունների եւ իրավունքների իրացմանը, տարբեր ոլորտներում կանանց ու երիտասարդների ներկայացվածությանն առնչվող հարցեր: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը միացել է «Այո երիտասարդությանը խորհրդարանում» Միջխորհրդարանական միության նախաձեռնությանը:
Զրույց է ծավալվել ՀՀ-ում 2021 թվականի հունիսի 20-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկրում իրականացվող բարեփոխումների, մշակվող օրենսդրության շուրջ: Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել միության աշխատանքներին ՀՀ ԱԺ ներգրավվածության համար՝ մասնավորեցնելով, որ Հայաստանի պատգամավորները եղել են կառույցի մշտական հաձնաժողովների բյուրոների, կին պատգամավորների բյուրոյի, հատուկ կոմիտեների անդամներ:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ ՀՀ ԱԺ-ն կանի հնարավորը միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա խորացման աջակցության ուղղությամբ:

Alen Simonyan Meets with Secretary General of Inter-Parliamentary Union
On November 28, the RA NA President Alen Simonyan met with the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong in Madrid.
Alen Simonyan has noted that since the membership of the RA National Assembly to the Inter-Parliamentary Union in 1995, the RA Parliament has always actively participated in the work of the organization, highlighting the principles and universal values to which the Inter-Parliamentary Union is adhered.
Both sides discussed the issues related to the protection of human rights in Armenia, the realization of fundamental human and citizen rights and freedoms, the representation of women and youth in different spheres. Alen Simonyan informed that the RA National Assembly joined the initiative of the Inter-Parliamentary Union - “I Say Yes to Youth in Parliament!”.
The talk was held about the reforms being implemented in the country after the snap parliamentary elections held on June 20, 2021 in the RA, and the legislation being drafted. The Secretary General of the Inter-Parliamentary Union expressed satisfaction with the RA NA involvement in the work of the union, privatizing that the deputies of Armenia were members of the bureaus of the Standing Committees of the structure, the bureau of female MPs and Special Committees.
At the end of the meeting, the RA NA President has reaffirmed that the RA NA will do everything possible to support the further deepening of the inter-parliamentary cooperation.
Armenia attaches importance to the development of relations with Moldova. The role of the Armenian community in strengthening relations is also great. Famous figures and intellectuals of Armenian origin lived and worked in Moldova, who have their own trajectory in the country's history. I would like...